BLOG

CPanel'de SSH Secure Shell Nasıl Etkinleştirilir?

cPanel’de SSH Secure Shell Nasıl Etkinleştirilir?

Secure Shell (SSH), güvenli bir kanal üzerinden sisteme giriş yapmak için kullanılan bir kriptografik ağ protokolüdür. SSH’nin yardımıyla iki cihaz arasında güvenli bir şekilde veri alışverişi yapabilirsiniz.

Devamı
Wordpress virüs ve zararlı yazılım temizleme

WordPress Web Sitelerini Ücretsiz Olarak Nasıl Güvenli Hale Getiririm?

Bir barındırma sunucusuna yüklenen İçerik Yönetim Sistemlerini (CMS) korumak, günümüzün sürekli büyüyen dünya çapındaki web’inde çok önemlidir, ancak WordPress web sitemi kısıtlı bir bütçeyle nasıl koruyup güvenli hale getirebilirim?

Devamı
Wordpress virüs ve zararlı yazılım temizleme

WordPress Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısına Uğramış Site Temizleme

WordPress yöneticileri saldırıya uğramış web sitelerini belirlemesine ve düzeltmesine yıllarını ayırdı. Bu kılavuzu, WordPress sahiplerine bir WordPress hack’ini belirleme ve temizleme sürecinde yol göstermek için bir araya getirdik. Bu, her şeyi kapsayan bir kılavuz değildir, ancak bu klavuz virüs temizleme ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Devamı
wordpress güncellemesi

WordPress 5.0 Güncellemesi ve Yenilikler

Bu yazımızda WordPress son güncellemesi versiyon 5.0 ile ilgili detayları ve özellikleri anlatacağız. Yazıya başlamadan önce WordPress’i henüz duymamış bilmeyen arkadaşlar için çok kısa WordPress’ten bahsedeceğiz. Kısaca WordPress Nedir; WordPress en basit açıklama ile kendi web sitenizi oluşturmanın en hızlı ve en popüler yoludur. Son açıklamalara göre web sitelerinin % 32’sinden fazlasında WP altyapısı kullanılmaktadır. […]

Devamı
wordpress web sitesi zararlı yazılımlar ve virüslerden temizlemenin yolları

WordPress Sitelerde Zararlı Yazılım ile Virüslerin Tespiti ve Temizlenmesi

WordPress tabanlı internet sitenizin, saldırıya uğradığından veya virüs barındırdığından şüpheleniyorsanız paniğe kapılmanızı gerektirecek herhangi bir durum yok. Şu an okuyacağınız bu makale, hacklenmiş, virüs veya zararlı yazılım barındıran internet sitelerinin nasıl temizlenebileceğini aktarmaktadır. İnternet Sitesinde Bir Problem Olduğuna Emin Misiniz? Kendinize sormanız gereken birinci soru budur: “Gerçekten de internet sitemde virüs veya sahte yazılım var […]

Devamı

Güvenlik

Siber kelimesi, bilişim sistemleri alt yapısında çalışan soyut ve geniş bir alt yapıdır. Buna kısaca siber alem denilmektedir. Siber Güvenlik, siber alemdeki hayatın güvenliği ve gizliliğinin korunmasıdır.“ Yakın gelecekte çıkabilecek büyük bir savaşta ilk mermi internette atılacaktır.”
Siber Güvenlik Etki Alanları
Bilişim Sistemleri: Bilgi ve iletişim teknolojisinin kısaltılmış adıdır. Bütün işlem ve hizmetin sağlandığı alandır.

Siber Ortam: Tüm dünya ve uzaya yayılmış durumda olan bilişim sistemleri ile ağlarını birbirlerine bağlayan ortamdır.

Kamu Bilişim Sistemleri: Türkiye Cumhuriyeti kamu kurum ve kuruşlarına ait olan bilişim sistemleri.

Gerçek ve Tüzel Kişilerin Oluşturduğu Bilişim Sistemleri: Kanunlara uyarlanarak(Türkiye Cumhuriyeti), gerçek veya tüzel kişilerce işletilen bilişim sistemidir.

Ulusal Siber Ortam: Ulusal anlamda kamu bilişim sistemleri ile, gerçek ve tüzel kişilerce işletilen bilişim sistemleridir.

Kritik Altyapı Sistemleri: İçerisinde bulunan bilgilerin gizlilik ve bütünlüğü bozulduğunda, can kaybı, ekonomik zarar, kamu düzenin bozulması oluşablicek sistemlerdir.

Siber Güvenlik Hususu: Bilişim sistemlerinde işlenen bilginin, erişebilirlik ve gizlilik ihlalleri oluşmasıdır.

Desteğe İhtiyacınız Mı Var ?
Whatsapp Destek