SEO Başarınız İçin Kritik 12 WordPress Site Ayarı

26 Eylül 2022 | eklenti, SEO, Wordpress

wordpress seo - arama motoru optimizasyonu

Daha iyi trafik ve sıralama için WordPress sitenizi ayarlamak ister misiniz? SEO altyapınızı geliştirmek için bu site ayarlarını uyguladığınızdan emin olun.

WordPress, günümüzün en SEO dostu içerik yönetim sistemlerinden biridir. Bir WordPress web siteniz varsa, SEO’nuzu geliştirmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Ancak dikkatli olmazsanız, farkında olmadan sitenizin sıralamasına da zarar verebilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress web sitenizin tam SEO potansiyeline ulaşmasını istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken 12 ayarı keşfedeceksiniz.

SEO’da güvenlik genellikle gözden kaçan ancak önemli bir husustur. Genel SEO ayarlarının ötesinde, olumsuz SEO saldırılarını önlemeye yardımcı olabilecek bazı gerekli güvenlik ayarlarını gözden geçireceğiz.

WordPress için SEO ayarları

Aşağıda, SEO çalışmalarını geliştirmek isteyen tüm WordPress sitelerinin temeli olması gereken basit ayarlar bulunmaktadır.

1. Ana Sayfa ve Blog Ayarlarını Yapın

Sayfaları ve gönderileri oluşturmaya başlamadan önce, ana sayfanızın ve blog sayfalarınızın kurulduğundan ve kullanıma hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak esastır. Ana sayfanız, insanların sitenizi ziyaret ettiklerinde göreceği ilk şeydir, bu nedenle iyi bir izlenim bıraktığından emin olmak istersiniz.

Aynı şekilde, blogunuz hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve etkileşimli bir takip oluşturmanın harika bir yoludur. İçerik eklemeye başlamadan önce bu temel sayfaları kurarsanız, insanların ziyaret etmekten keyif alacağı başarılı bir web sitesi oluşturmanız daha olasıdır.

Varsayılan olarak, WordPress ana sayfa olarak en son gönderiler sayfanıza sahiptir. ‘Statik bir sayfa’ seçeneğini seçmeniz ve hangi sayfanın ana sayfanız ve hangisinin blog sayfanız olduğunu seçmeniz gerekecektir .

WordPress Okuma Ayarları.

Blogunuzu kurduğunuzda, karar vermeniz gereken ilk şeylerden biri, URL’lerinizin nasıl yapılandırılmasını istediğinizdir.

Ölçeklenebilir bir URL sınıflandırması, arama motorlarının taramasını ve dizine eklemesini çok daha kolay hale getirecek ve ayrıca daha kullanıcı dostu olacaktır. Sonuç olarak, uzun vadede blogunuz için iyi çalışacak bir kalıcı bağlantı yapısı seçmek için zaman ayırmaya değer. Birkaç farklı seçenek vardır, bu yüzden biraz zaman ayırın ve sizin ve blogunuz için en uygun olanı deneyin.

Siteniz için en uygun yapı hangisi ise onu tercih edebilirsiniz ancak size özel bir yapı kullanmanızı ve tarih tabanlı bir yapıdan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ay ve gün veya gün ve ad kullanan bir kalıcı bağlantı yapısı, kıvrımlı bir site mimarisi oluşturabilir.

Örnek: https://www.wordpressajansi.com/wordpress-icin-seo-ne-kadar-onemli

WordPress kalıcı bağlantı ayarları.

3. Dinamik Site Haritası

Dinamik bir site haritası, herhangi bir web sitesi için önemli bir araçtır. Arama motorlarının sitenizi dizine eklemesine yardımcı olur ve kullanıcıların aradıkları bilgileri bulmasını kolaylaştırır.

Öte yandan, statik bir site haritası çok daha az etkilidir, güncel tutulması zor olabilir ve aynı düzeyde ölçeklenebilirlik sunmaz.

Çok sayıda eklenti, çeşitli özelleştirmelerle dinamik site haritası seçenekleri sunar. Bu nedenle, web sitenizin SEO’sunu iyileştirmenin en iyi yolunu arıyorsanız, gitmeniz gereken yol dinamik bir site haritasıdır.

Örnek: https://www.wordpressajansi.com/sitemap_index.xml

4. Otomatik Görüntü İyileştirici Kurun

Hızlı bir WordPress sitesini korumak için optimize edilmiş resimlere sahip olmanız gerekir. Optimize edilmiş görsellere sahip olmanın SEO faydaları, artan web sitesi hızından daha iyi arama motoru sıralamalarına kadar çoktur. Resimlerinizi optimize etmenin en basit yolu bir eklenti kullanmaktır.

Birçok WordPress eklentisi, resimleri yüklerken otomatik olarak optimize eder. Bazıları ücretli olsa da, birçok ücretsiz seçenek de aynı şekilde çalışır.

5. Varsayılan Başlığı ve Meta Açıklamaları Ayarlayın

Birçok SEO eklentisi, başlıklar ve meta açıklamalar için varsayılan ayarlar sunarak tüm yeni sayfaların arama için optimize edilmesini garanti eder. Bu, en iyi SEO uygulamalarına aşina olmayan çok sayıda sayfası veya ekibi olan büyük web siteleri için bir cankurtarandır. Bu araçlardan yararlanarak, web sitenizin görünür olmasını ve potansiyel ziyaretçiler tarafından kolayca bulunmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, blog gönderilerimiz için varsayılanları ayarlamak için Yoast kullanıyoruz. Başlığı, kullanıcı dostu hale getirmek için yapılandırılmış bir format koyduk.

Meta açıklamalar için blog gönderisinin başından bir alıntı yapıyoruz. Bu, herkesin uygulayabileceği basit bir varsayılan ayardır.

WordPress yedek başlıkları ve meta açıklamaları.

6. Yorumları Devre Dışı Bırakın

Yorum bölümlerinin SEO değeri tartışılırken, güvenlik riski oluşturabileceğine şüphe yoktur.

Spam gönderenler, web sitelerine kötü amaçlı kod içerebilen bağlantılar eklemek için genellikle yorum bölümlerini kullanır. Bilgisayar korsanları ayrıca çevrimiçi formlar aracılığıyla SQL enjeksiyonlarını ve XSS saldırılarını deneyebilir.

Sonuç olarak, yorum bölümleriyle ilgili risklerin farkında olmak hayati önem taşımaktadır. WordPress sitenizde bir yorum bölümü kullanmayı seçerseniz, onu yakından izleyin ve istenmeyen veya şüpheli yorumları silin.

Güvenliği sağlamak için fazladan çaba harcamak istemiyorsanız, yorum bölümünü devre dışı bırakmayı düşünmelisiniz. Aşağıda, içerik bölümünün nasıl devre dışı bırakılacağını gösteren bir ekran görüntüsü verilmiştir.

WordPress Tartışma Ayarları

7. XML-RPC’yi Devre Dışı Bırakın veya Kaldırın

WordPress’in en yaygın güvenlik açıklarından biri, XML-RPC dosyasına yapılan kaba kuvvet saldırılarıdır. Varsayılan olarak, bu dosya etkinleştirilmiştir ve WordPress sitesine uzaktan erişmek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, kullanıcı adını ve şifreyi tahmin etmek için otomatik araçlar kullanan bilgisayar korsanları için de mükemmel bir hedef sağlar. Erişim elde ettiklerinde, dosyaları silerek, kötü amaçlı yazılım yükleyerek ve hatta tüm siteyi ele geçirerek ortalığı karıştırabilirler.

Bu saldırılara karşı korunmanın kolay bir yolu, XML-RPC dosyasını devre dışı bırakmaktır. Bunu yapmak, siteye uzaktan erişimi engelleyecek ve pingback ve trackback gibi bazı özellikleri devre dışı bırakacaktır.

SEO uzmanları, artan güvenliğin dezavantajlardan daha ağır bastığına inanıyor. Bu nedenle, WordPress sitenize kaba kuvvet saldırılarından endişe ediyorsanız, XML-RPC dosyasını devre dışı bırakın.

WordPress sitelerinde xmlrpc.php dosyasını devre dışı bırakmanın üç yolu vardır.

 1. Bir eklenti kullanın: “xmlrpc’yi kaldır” için eklenti dizinini arayın
 2. Bu kodu function.php dosyasına ekleyin:
  add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false');
 3. .htaccess dosyasında devre dışı bırakın:
  # Block WordPress xmlrpc.php requests
  <Files xmlrpc.php>
  order deny,allow
  deny from all
  </Files>

8. Kullanıcı İzinlerini Ayarlayın

Bir WordPress site yöneticisi olarak sitenin sorunsuz çalıştığından ve tüm paydaşların gerekli erişime sahip olduğundan emin olmalısınız. Bununla birlikte, tüm paydaşların sitenin her yönüne erişmesi gerekmez.

Kullanıcı izinlerini ayarlamak, her bir paydaşa yalnızca ihtiyaç duydukları bölümlere erişim izni vermenizi sağlar. Siteyi düzenli tutar ve yetkisiz değişikliklerin yapılmasını önler.

Ayrıca, hala doğru olduklarından emin olmak için kullanıcı izinlerini düzenli olarak gözden geçirmelisiniz.

WordPress, her rolün neler yapabileceğinin mükemmel bir özetini sunar.

9. Tüm Kullanıcıların 2FA İle Güvenli Şifreleri Olmasını Sağlayın

Güvenli parolalara sahip olmak ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmek, bir WordPress sitesini hacklemeyi daha zor hale getirmenin etkili yollarıdır.

Kaba kuvvet oturum açma saldırıları girişiminde bulunan bilgisayar korsanları, en yaygın milyonlarca parolayı içeren büyük parola listeleri kullanır. Karmaşık bir parolaya sahip olmak, bu parola listelerini etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bir bilgisayar korsanı şifrenize erişecekse, 2FA’nın etkinleştirilmesi, bilgisayar korsanlarının sitenize erişmesini önlemenin başka bir yöntemi olarak hareket etmeye yardımcı olabilir.

Birçok güvenlik eklentisi 2FA ayarları sunar.

10. Sınırlı Oturum Açma Denemelerini Ayarlayın

Bir saldırgan, farklı karakter kombinasyonlarını art arda girerek bir kullanıcının parolasını tahmin etmeye çalıştığında kaba kuvvet saldırısı gerçekleşir. Kaba kuvvet saldırılarını önlemenin bir yolu, WordPress sitenizi oturum açma girişimlerini sınırlayacak şekilde yapılandırmaktır.

Bu güvenlik önlemi, belirli sayıda başarısız oturum açma girişiminden sonra saldırganın IP adresini engelleyerek sitenize erişmelerini zorlaştırır.

Giriş Denemelerini Sınırlayın.

11. Eklentileri Otomatik Güncelle

Ne yazık ki, birçok kişi eklentilerinin bir güvenlik riski oluşturabileceğinin farkında değil. Bir eklenti eskiyse, bilinen istismarlara karşı savunmasız olabilir. Bu nedenle, otomatik güncelleme eklentileriyle gitmek idealdir.

Eklenti otomatik güncellemeleri

12. Yinelenen Yedeklemeleri Ayarlayın

Günümüzün dijital çağında sağlam bir web sitesi güvenlik planını gözden kaçırmamalısınız. Sitenizi korumanın en iyi yollarından biri, günlük yedeklerinizin alınmasını sağlamaktır. Siteniz saldırıya uğradıysa veya başka bir güvenlik ihlaliyle karşılaştıysa, sitenizin geri yükleyebileceğiniz yakın tarihli bir kopyasına sahip olursunuz.

Birçok eklenti bu hizmeti sunarken, yedeklemeleri yönetmek için bir WordPress ana bilgisayarı bulmak genellikle en iyisidir. Bu şekilde, yedeklemelerinizin düzenli olarak yapıldığından emin olabilirsiniz.

ÖZET

Siteniz daha fazla ziyaretçi kazandıkça, temelinin sağlam olmasını sağlamak giderek daha önemli hale gelecektir. Bu makalede bahsedilen ayarları uygulamak, WordPress’te SEO başlatmak için çok önemlidir. Bu ipuçlarını takip ederek, işletmenizle birlikte büyüyecek ölçeklenebilir bir web sitesi oluşturmaya yönelik hayati bir adım atıyorsunuz.

Bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmak bizi mutlu eder.

kaynak: searchengineland.com

Wordpress Uzmanı

Yorumlar

Yorum yapın


Desteğe İhtiyacınız Mı Var ?
Whatsapp Destek